Rozbudowa budynku w księgach rachunkowych

Zagadnienie

Biblioteka w 2025 r. zakończyła inwestycję rozbudowy budynku biblioteki, więc w grudniu sporządziła dokument OT — Przyjęcie środka trwałego do użytkowania. Czy rozpoczęcie amortyzacji od następnego roku jest prawidłowe? Na jakich kontach zaewidencjonować OT? Czy w ewidencji środka trwałego należy ująć budynek i całe jego wyposażenie, bez względu na ich wartość, na koncie 010 „Środki trwałe”? Czy zakupione środki niskocenne trzeba ująć na koncie 013 „Pozostałe środki trwałe”?
Ta treść dostępna jest tylko dla użytkowników z aktywną subskrypcją.

Tagi

amortyzacja, budynek, środki trwałe

Zadaj pytanie ekspertowi

Prenumeratorzy „Poradnika Instytucji Kultury” w wersji Standard+ i Premium oraz użytkownicy serwisu „Poradnik Instytucji Kultury Online” w wersji Standard+ i Premium mogą zadać pytanie ekspertom.

Jeśli jesteś niezalogowany, również nie możesz zadać pytania naszemu ekspertowi. Jeśli chcesz zadać pytanie, wykup dostęp Standard+ lub Premium na minimum trzy miesiące.

Zadaj pytanie ekspertowi

Przed zadaniem nam pytania gorąco zachęcamy do sprawdzenia w archiwum Poradnika Instytucji Kultury, czy danego zagadnienia nie poruszaliśmy już na łamach naszego czasopisma. Może się okazać, że zdecydowanie przyspieszy to uzyskanie odpowiedzi na nurtujące Państwo problemy. Zachęcam do bieżącego korzystania z archiwum Poradnika Instytucji Kultury zawsze wtedy, gdy mają Państwo wątpliwości dotyczące stosowania przepisów w Państwa instytucji kultury.

Prenumeratorzy „Poradnika Instytucji Kultury” w wersji Standard+ i Premium oraz użytkownicy serwisu „Poradnik Instytucji Kultury Online” w wersji Standard+ i Premium mogą zadać pytanie ekspertom.