Instytucje kultury w związku z organizacją wydarzeń kulturalnych (spotkań autorskich, imprez plenerowych, koncertów) kupują wodę i napoje w butelkach lub puszkach objętych systemem kaucyjnym. Napoje są przeznaczane zarówno dla uczestników wydarzeń, jak i dla artystów czy gości. Często odzyskanie opakowań po imprezach (np. plenerowych) jest bardzo utrudnione lub niemożliwe. Zdarza się również, że instytucja prowadzi sprzedaż napojów w swojej kawiarni. W praktyce pojawia się wiele wątpliwości dotyczących rozliczania kaucji za opakowania zwrotne.
W jaki sposób instytucja kultury powinna ujmować w księgach rachunkowych kaucję za opakowania zwrotne, jeżeli kaucja jest wykazana na fakturze dokumentującej zakup napojów?
Czy zapłaconą kaucję należy ujmować na koncie rozrachunkowym jako należność do odzyskania, czy można ją od razu zaliczyć do kosztów?
W którym momencie kaucja za opakowania zwrotne staje się kosztem instytucji kultury — czy dopiero w chwili, gdy wiadomo, że opakowania nie zostaną zwrócone?
Jak należy postąpić w sytuacji, gdy zwrot opakowań następuje w sklepie, który zamiast zwrotu gotówki wydaje bon na kolejne zakupy?
Czy w przypadku braku zamiaru zwrotu opakowań dopuszczalne jest ujęcie tej kwoty w kosztach zużycia materiałów, czy raczej ująć ją w pozostałych kosztach operacyjnych?
Czy w przypadku gdy instytucja kultury sporadycznie sprzedaje napoje w butelkach objętych systemem kaucyjnym w punkcie o powierzchni mniejszej niż 200 m2 (np. w kawiarni), powinna doliczać kaucję do paragonu? Czy klient może żądać przyjęcia od niej opakowania i zwrotu kaucji? Jakie obowiązki w zakresie systemu kaucyjnego spoczywają w takiej sytuacji na instytucji kultury?
Czy wartość niezwróconych opakowań (kaucji) może być finansowana z dotacji podmiotowej dla instytucji kultury, a w przypadku zakupu finansowanego ze środków własnych — czy może stanowić koszt uzyskania przychodu?
W której pozycji sprawozdania Rb-N ująć zaksięgowane kaucje?
Czy brak odzyskania kaucji za opakowania zwrotne może zostać uznany za przejaw niegospodarności w instytucji kultury?
Jakie rozwiązania organizacyjne i księgowe warto wprowadzić, aby prawidłowo rozliczać kaucje?