Strona główna » Prawo / Statut » Strona 3
Przy gminnym ośrodku kultury (GOK) działa izba regionalna oraz klub historyczny. Z jego inicjatywy, za zgodą dyrektora ośrodka, w celu upamiętnienia jednego z ważnych wydarzeń związanych z tym miejscem, przed budynkiem instytucji ustawiono symboliczny kamień z tabliczką informacyjną oraz wskazaniem darczyńcy (za jego zgodą). Podczas kontroli w GOK komisja rewizyjna rady gminy stwierdziła, że dyrektor instytucji nie ma prawa wykonywać tego typu czynności bez zgody rady gminy. Niestety, dyrektor nie posiada żadnego dokumentu potwierdzającego formę prawną przekazania (np. umowy użyczenia, najmu czy dzierżawy) budynku GOK ani terenu wokół niego. Dyrektor ośrodka kultury próbował kiedyś unormować tę kwestię stosownym dokumentem z organizatorem -- niestety bezskutecznie. Warto dodać, że obowiązki związane z utrzymaniem terenu wokół GOK wykonują pracownicy ośrodka.
Czy komisja rewizyjna ma rację, twierdząc, że bez zgody organizatora dyrektor nie powinien umieszczać kamienia pamiątkowego na terenie wokół instytucji?
Burmistrz miasta przyznaje co roku nagrody dla zasłużonych mieszkańców. Przyznawane są w sześciu kategoriach (sport, kultura, przedsiębiorczość itp.). W każdej kategorii zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 2000 zł. W tym roku uznano, że burmistrz nie może ich przyznawać, a będzie je przyznawać dyrektor domu kultury.
Czy taką nagrodę może przyznać dyrektor?
Czy jest to zgodne z prawem i należy do jego kompetencji?
Czy dyrektor instytucji kultury może odmówić burmistrzowi wręczania tej nagrody? Plan finansowy domu kultury nie uwzględnia takiego wydatku.
Czy w bibliotece w sprawozdaniu z zamówień publicznych w tabeli IX "Zamówienia klasyczne, których wartość nie przekracza 130 000 zł" należy podawać wartości zapłaconych (ponoszonych) kosztów, np. za usługi telekomunikacyjne, na przesyłki z Pocztą Polską czy dostawę ciepła, na które od wielu lat zawarta jest umowa na czas nieokreślony?
Co dwa lata organizator na podstawie art. 37 ust. 2 Ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych przeprowadza przetarg na ubezpieczenie majątku instytucji kultury i jej oddziałów. Instytucja opłaca polisę ubezpieczeniową na dany rok kalendarzowy. Każda jednostka w zależności od wielkości i od posiadanego majątku ma inną kwotę do zapłacenia. Jak traktować polisę, gdzie ubezpieczającym jest gmina, która w przetargu wyłania firmę ubezpieczeniową dla jednostek podległych i instytucji kultury? Czy instytucja ma to wykazać w tabeli IX sprawozdania, czy powinna to zrobić gmina?
Gmina chce umową użyczenia przekazać gminnemu ośrodkowi kultury budynek z salą do prowadzenia działalności statutowej. W budynku oprócz działalności GOK swoje siedziby ma klub sportowy i ochotnicza straż pożarna. Gmina oczekuje, że GOK zawrze umowy użyczenia z klubem oraz OSP i będzie obciążać ich kosztami mediów. Instytucja uważa, że stroną takich umów powinna być gmina.
Czy stanowisko instytucji kultury jest zasadne?
Wójt wydał zarządzenie wyznaczające samorządową instytucję kultury jako podmiot ochrony ludności. W treści tego zarządzenia widnieje nie tylko udostępnienie gminnych budynków, ale też zapewnienie kadry do obsługi zaplecza, organizowanie i obsługa punktów komunikacji. Jest także udział pracowników w szkoleniach, ćwiczeniach i treningach z zakresu ochrony ludności, obrony cywilnej oraz reagowanie na zagrożenia. Zarządzenie powołuje się na Ustawę z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz Ustawę 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (dalej: ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej).
Czy wójt może wydać takie zarządzenie dla instytucji kultury?
Czy instytucja kultury może wziąć udział w przetargu ogłoszonym przez gminę, będącą jej organizatorem, na zrealizowanie serii warsztatów artystycznych i edukacyjnych oraz kilku imprez plenerowych? Zadanie będzie realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych.
Dyrektor ośrodka kultury przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. W tym okresie jednemu z pracowników instytucji skończy się półroczna umowa o pracę.
Czy dyrektor, przebywając na zwolnieniu chorobowym, może przedłużyć pracownikowi umowę na umowę stałą? A jeśli nie, to kto ma takie uprawnienia?
Jako organizator wójt gminy upoważnił do autoryzacji operacji bankowych (np. zatwierdzania przelewów elektronicznych) wyłącznie kierownika instytucji kultury. Wszystkie przelewy wychodzące z konta bankowego instytucji kultury autoryzowane są jednoosobowo. Natomiast w wewnętrznej procedurze obiegu dokumentów finansowych funkcjonuje podwójna autoryzacja faktur -- dokumenty księgowe zatwierdza przed ich realizacją główna księgowa i kierownik.
Audytor negatywnie odniósł się do kwestii bezpieczeństwa finansowego, jeśli chodzi o autoryzację bankową.
Czy w świetle przepisów prawa konieczne jest wprowadzenie podwójnej autoryzacji operacji bankowych? Czy nie wystarczy, żeby podwójnie były zatwierdzane dokumenty finansowe (np. faktury), a przelewy w systemie bankowym autoryzowane były przez kierownika na podstawie upoważnienia nadanego mu przez organizatora?
Czy ze względu na wymogi bezpieczeństwa finansowego i kontroli zarządczej wskazane byłoby wprowadzenie podwójnej autoryzacji w banku -- nawet jeśli przepisy tego nie wymagają?
Organizator planuje przekształcić bibliotekę w instytucję o nazwie biblioteka centrum kultury.
Jakie kroki powinien podjąć, aby było to zgodne z prawem?
Komisja budżetowa rady miejskiej skierowała zaadresowane do burmistrza pismo, z którego wynika, że komisja wnosi o przeanalizowanie w wyznaczonym terminie wykonania budżetu miejskiej biblioteki publicznej i przekłada burmistrzowi celem rozpatrzenia wnioski o przedstawienie m.in.:
Jak przekazać do utylizacji sprzęt elektroniczny (komputery, drukarki i inne wyposażenie) jeśli nie jesteśmy zarejestrowani w BDO? Jako samorządowa instytucja kultury wytwarzamy odpady komunalne. Likwidację wyposażenia robimy sporadycznie. Na jakie przepisy prawne możemy się powołać, aby oddać sprzęt do likwidacji? Jaki dokument należy podpiąć pod Protokół Likwidacyjny? Czy są limity roczne oddania sprzętu do utylizacji?