Strona główna » Podatki » Strona 3
Dotychczas instytucja stosowała stawkę amortyzacji bilansowej i podatkowej w tej samej wysokości. Każde ulepszenie zwiększało wartość początkową środka trwałego, co skutkowało zwiększeniem odpisu amortyzacji bilansowej. Obecnie rozliczenia te zmieniły się – okres amortyzacji bilansowej wydłuża się, ale nie o taką liczbę lat, która byłaby brana pod uwagę, gdyby ulepszenie było osobno amortyzowane. Natomiast amortyzacja podatkowa liczona jest od każdego ulepszenia osobno. W pewnym momencie środek trwały bilansowo zamortyzuje się wcześniej i z czasem wystąpi już tylko amortyzacja podatkowa, która statystycznie pomniejsza podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym.
Jak po zmianie wartości początkowej prawidłowo ustalić dalszą wysokość podatkowych odpisów amortyzacyjnych?
Czy opisane postępowanie jest prawidłowe, czy też należałoby przeliczyć okres amortyzacji podatkowej do momentu zrównania się z okresem amortyzacji bilansowej?
Czy każde nowe ulepszenie spowoduje konieczność ponownego przeliczenia wszystkich poprzednich ulepszeń środka trwałego?
Powiatowa i miejska biblioteka publiczna zarejestrowana jako podatnik VAT czynny może zgodnie z Ustawą z 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (dalej: ustawa o bibliotekach) pobierać opłaty m.in. za wypożyczenia międzybiblioteczne. Usługę tę realizuje po złożeniu przez czytelnika zamówienia na książkę (dotyczy to jedynie wydawnictw z nadanym ISBN lub ISSN) z innej biblioteki w Polsce oraz sprowadzeniu jej do tej instytucji. Cenę za realizację takiej usługi biblioteka określa jako równowartość kosztu przesyłki według cennika Poczty Polskiej.
Czy biblioteka powinna zaliczyć wypożyczenia międzybiblioteczne do usług bibliotek i opodatkować stawką VAT 8% czy też zastosować zwolnienie z VAT przewidziane dla usług Poczty Polskiej lub usług kulturalnych?
Polski artysta, mający rezydencję podatkową w Polsce, za pośrednictwem hiszpańskiego managementu zawarł kontrakt z polską instytucją kultury na wykonanie koncertu. Jak wynika z tej umowy, tylko na tej podstawie instytucja ma wypłacić artyście na jego rachunek bankowy wynagrodzenie w euro, a zatem bez żadnego dodatkowego dokumentu. Polski artysta nie jest przedsiębiorcą, instytucja powinna zastosować tylko odpowiednie przepisy dotyczące umowy o dzieło i odprowadzić zaliczkę na podatek.
Jak podatkowo rozliczyć artystę?
Ośrodek kultury, który jest czynnym podatnikiem VAT, planuje zorganizowanie odpłatnych warsztatów komputerowych dla dorosłych i seniorów.
Jaką stawkę VAT należy zastosować?
Biblioteka organizuje konkurs w dziedzinie literatury, w którym nagrodami są stypendia twórcze (każde po 5000 zł) oraz dwutygodniowa rezydencja, czyli opłacenie pobytu w hotelu (około 3500 zł dla osoby). Wszystko będzie sfinansowane z dotacji podmiotowej organizatora. Nagrodę pieniężną biblioteka opodatkuje podatkiem zryczałtowanym w wysokości 10%.
Jak opodatkować pobyt w hotelu?
Nieruchomość instytucji kultury jest jej własnością w 1/3, a 2/3 należy do organizatora. Organizator udzielił instytucji pożyczki krótkoterminowej o wartości równej tej części nieruchomości na zakup wyposażenia do nowej siedziby instytucji. Chciałby, aby instytucja sprzedała mu swoją część, a za środki uzyskane z tej sprzedaży spłaciła tę pożyczkę.
Czy przychód z tytułu sprzedaży części nieruchomości wykorzystany w ten sposób podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Samorządowa instytucja kultury jest czynnym podatnikiem VAT. Odkąd w jednym z budynków przekazanych jej do użytkowania przez gminę zamontowano panele fotowoltaiczne, rozlicza się według nowych zasad (net-billing) z przedsiębiorstwem dostarczającym energię elektryczną. Budynek domu kultury wykorzystywany jest też przez OSP, dlatego koszty zużytych mediów przypadających na OSP instytucja refakturuje proporcjonalnie na gminę. Na otrzymanych fakturach po raz pierwszy pojawiła się pozycja depozytu prosumenckiego, którego kwota zmniejsza kwotę do zapłaty za energię elektryczną. Z informacji otrzymanych od dostawcy energii wynika, że są to środki finansowe za energię elektryczną, którą instytucja wprowadziła do sieci. Nadwyżka energii jest sprzedawana po wartości rynkowej, a uzyskana kwota zasila depozyt. Gmina chce otrzymać refakturę za energię z uwzględnieniem pomniejszenia depozytu.
Czy wartość depozytu prosumenckiego traktuje się jako dostawę towarów (odsprzedaż energii) ze stawką VAT 23%? Czy instytucja powinna wystawić fakturę wewnętrzną lub fakturę dla przedsiębiorstwa dostarczającego energię elektryczną?
Czy dla instytucji kultury wartość depozytu jest przychodem w rozumieniu Ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop)?
Instytucja kultury reklamuje swoje wydarzenia na Facebooku.
Czy w związku z tym ma obowiązek składania IFT-2R -- informacji o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej?
Muzeum w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (zapisanej w statucie) prowadzi sprzedaż w sklepiku muzealnym różnych wydawnictw i pamiątek (magnesy, kubki, publikacje itp.). Jeden z pracowników muzeum wydał -- bez udziału tej instytucji -- swoją książkę, którą chciałby wstawić do sprzedaży w muzealnym sklepiku. W tym celu chce zawrzeć jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej umowę o powierzenie muzeum wydawnictw (książek) w celu sprzedaży. Z umowy ma wynikać m.in., że muzeum na podstawie protokołu (lub innego dokumentu) przyjmuje określoną liczbę książek, zobowiązując się do ich magazynowania, dystrybucji i sprzedaży z zachowaniem należytej staranności.
Umowa określi też zasady rozliczeń z tytułu sprzedaży powierzonych książek.
Czy muzeum może zawrzeć taką umowę z własnym pracownikiem?
Czy rozliczenia z pracownikiem będą wywoływały skutki przewidziane w Ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof)?
Instytucja kultury planuje sprzedać stare wagony kolejowe, których nie będzie już wykorzystywać w swojej działalności. Wagony zakupiono ponad 10 lat temu ze stawką VAT ZW (zwolniony z podatku) i są nadal amortyzowane.
Czy przy ich sprzedaży powinna wystawić fakturę i doliczyć 23% VAT?
Czy instytucja ma prawo sprzedać środek trwały ze stratą?
W październiku br. kasjerka sprzedająca bilety na spektakl dołączyła paragon fiskalny do faktury zawierającej numer NIP nabywcy.
Czy postąpiła prawidłowo?
Jak zaksięgować obydwa dokumenty?
Gmina jest właścicielem budynków i lokali, które stanowią u niej amortyzowane środki trwałe.
Czy instytucja kultury, która zawarła umowy użyczenia tych lokali i budynków z gminą (jako właścicielem), zobowiązana jest do zapłaty podatku od nieruchomości?