Strona główna » Finanse
![]()
Pracownica instytucji kultury zdefraudowała pieniądze z dotacji podmiotowej. Po udowodnieniu winy spłacała zawłaszczoną kwotę, a instytucja przekazywała te kwoty do gminy. W 2023 r. pracownica zmarła, a dług nie został w całości spłacony. W 2026 r. instytucja otrzymała od gminy pismo z załącznikiem od komornika z datą 31 grudnia 2025 r. o nieściągalności długu. Instytucja zwróciła się do gminy z prośbą o umorzenie należności nieściągalnej i otrzymała zgodę.
W jaki sposób ująć w księgach umorzenie należności?
Czy księgowania należy dokonać w 2026 r. czy z datą 31 grudnia 2025 r.?
![]()
Czy wynagrodzenie pracowników administracyjnych za dodatkowe zadania przy organizacji imprez kulturalnych na terenie centrum kultury można ująć w planie finansowym w pozycji "Działania kulturalne" zamiast "Wynagrodzenia"?
Samorządowa instytucja kultury otrzymuje z banku naliczone odsetki w pierwszym dniu roboczym następnego miesiąca.
Czy w przychodach i należnościach powinna ujmować je w miesiącu otrzymania?
W planie kont instytucja kultury nie ma żadnych kont niebędących kosztami uzyskania przychodów.
Czy jest to prawidłowe?
Samorządowa instytucja kultury sprzedaje bilety oraz usługi reklamowe. Otrzymała dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy na modernizację energetyczną sali widowiskowej, a od organizatora -- dotację celową na wkład własny do tego zadania.
W związku z tym zostaną wykonane takie prace, jak wymiana okien oraz drzwi zewnętrznych, docieplenie dachu i wymiana pokrycia, modernizacja c.o., pompy ciepła i montaż instalacji fotowoltaicznej (PV). Dotację z KPO i dotację od organizatora zaksięgowano na 131 "Rachunek bankowy" / 840 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów".
Jaką stawkę amortyzacji przyjąć do wymienionych prac?
Czy należy podzielić pozycje z dokumentu OT -- Przyjęcie środka trwałego na: instalacje c.o. pompy ciepła -- stawka amortyzacji -- 10%, instalacje fotowoltaiczne -- stawka amortyzacji -- 10%, pozostała wartość (tu: budynki i lokale) -- amortyzacja -- 2,5%?
Instytucja kultury jest czynnym podatnikiem VAT. W jej działalności występują jednocześnie wydatki z pełnym i częściowym prawem do odliczenia VAT oraz bez prawa do jego odliczenia. Dotacja podmiotowa nie jest przypisana do konkretnych zadań, finansuje działalność statutową ogółem. Organizator zaczął wymagać rozliczenia w układzie wydatkowym (wykaz wydatków sfinansowanych z dotacji).
Schemat rozliczenia dotacji podmiotowej to: stan środków na 1 stycznia + wpływy – wydatki = stan środków na 31 grudnia.
Jak prawidłowo prowadzić ewidencję na kontach księgowych, aby na koniec roku łatwo ustalić faktyczną kwotę wydatków sfinansowanych z dotacji?
Czy prawidłowe jest rozliczanie dotacji wyłącznie na podstawie ewidencji kosztowej (z pominięciem przepływów bankowych), jeśli organizator wymaga rozliczenia w układzie wydatkowym?
Czy roczna korekta VAT (art. 90 Ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług) wpływa na wysokość wykorzystanej dotacji za poprzedni rok?
Czy samorządowa instytucja kultury może rozliczyć koszt opłaty parkingowej za postój prywatnego samochodu dyrektora (lub innego pracownika) instytucji podczas spotkania firmowego w mieście siedziby instytucji, gdy z pracownikiem tym nie zawarto umowy na korzystanie z prywatnego samochodu do celów służbowych?
Pytania dotyczą tworzenia rezerw pracowniczych.
Instytucja kultury zgodnie z polityką rachunkowości sporządziła sprawozdanie finansowe za rok 2025 i wykazała w nim wynik dodatni. Obecnie pojawiła się konieczność utworzenia rezerw na przyszłe zobowiązania, w tym na nagrody jubileuszowe, które są zaplanowane na rok 2026, oraz na niewykorzystane urlopy pracownicze. Tworzenie takich rezerw zniekształcałoby wynik finansowy i prowadziło do sztucznego obniżenia dotacji organizatora. Czy instytucja kultury może przekroczyć plan finansowy w pozycji wynagrodzeń, uwzględniając konieczność utworzenia rezerw na nagrody jubileuszowe i urlopy? Czy instytucja może zapisać w polityce rachunkowości, że nie tworzy rezerw na przyszłe świadczenia pracownicze, tylko ujmuje je w kosztach w momencie ich wypłaty?
Biblioteka planuje zapisać w polityce rachunkowości, że tworzy rezerwę na świadczenia pracownicze w cyklach rocznych. Po sporządzeniu planu na kolejny rok zaplanowane kwoty świadczeń będą stanowiły rezerwę, która zostanie rozwiązana w momencie wypłaty świadczenia. Ten sposób tworzenia rezerwy będzie stosowany w kolejnych latach. Czy można zastosować tego rodzaju uproszczenie? W jaki sposób ująć rezerwę i jej rozwiązanie, jeśli koszty ewidencjonowane są tylko w zespole 4?
Instytucje kultury w związku z organizacją wydarzeń kulturalnych (spotkań autorskich, imprez plenerowych, koncertów) kupują wodę i napoje w butelkach lub puszkach objętych systemem kaucyjnym. Napoje są przeznaczane zarówno dla uczestników wydarzeń, jak i dla artystów czy gości. Często odzyskanie opakowań po imprezach (np. plenerowych) jest bardzo utrudnione lub niemożliwe. Zdarza się również, że instytucja prowadzi sprzedaż napojów w swojej kawiarni. W praktyce pojawia się wiele wątpliwości dotyczących rozliczania kaucji za opakowania zwrotne.
W jaki sposób instytucja kultury powinna ujmować w księgach rachunkowych kaucję za opakowania zwrotne, jeżeli kaucja jest wykazana na fakturze dokumentującej zakup napojów?
Czy zapłaconą kaucję należy ujmować na koncie rozrachunkowym jako należność do odzyskania, czy można ją od razu zaliczyć do kosztów?
W którym momencie kaucja za opakowania zwrotne staje się kosztem instytucji kultury -- czy dopiero w chwili, gdy wiadomo, że opakowania nie zostaną zwrócone?
Jak należy postąpić w sytuacji, gdy zwrot opakowań następuje w sklepie, który zamiast zwrotu gotówki wydaje bon na kolejne zakupy?
Czy w przypadku braku zamiaru zwrotu opakowań dopuszczalne jest ujęcie tej kwoty w kosztach zużycia materiałów, czy raczej ująć ją w pozostałych kosztach operacyjnych?
Czy w przypadku gdy instytucja kultury sporadycznie sprzedaje napoje w butelkach objętych systemem kaucyjnym w punkcie o powierzchni mniejszej niż 200 m2 (np. w kawiarni), powinna doliczać kaucję do paragonu? Czy klient może żądać przyjęcia od niej opakowania i zwrotu kaucji? Jakie obowiązki w zakresie systemu kaucyjnego spoczywają w takiej sytuacji na instytucji kultury?
Czy wartość niezwróconych opakowań (kaucji) może być finansowana z dotacji podmiotowej dla instytucji kultury, a w przypadku zakupu finansowanego ze środków własnych -- czy może stanowić koszt uzyskania przychodu?
W której pozycji sprawozdania Rb-N ująć zaksięgowane kaucje?
Czy brak odzyskania kaucji za opakowania zwrotne może zostać uznany za przejaw niegospodarności w instytucji kultury?
Jakie rozwiązania organizacyjne i księgowe warto wprowadzić, aby prawidłowo rozliczać kaucje?
![]()
Muzeum samorządowe, czynny podatnik VAT, otrzymało dotację celową na zakup samochodu osobowego. Instytucja chce wystąpić do urzędu skarbowego o zwrot 50% VAT od zakupu, a odzyskany VAT planuje zwrócić do organizatora.
Jak zaksięgować zakup auta?
Jak zaksięgować zwrot VAT do organizatora?
![]()
Instytucja kultury otrzymała od organizatora bezpłatnie, w drodze darowizny meble. Przedmiot darowizny ma wartość księgową poniżej 10 000 zł.
Jak powinny wyglądać księgowania tego przekazania?
W tym roku utworzono spółdzielnię energetyczną, którego członkami są: urząd gminy, gminna biblioteka publiczna i gminny ośrodek kultury.
Czy instytucja kultury może opłacić wpisowe do tej spółdzielni energetycznej i wkład członkowski z dotacji podmiotowej, czy też powinna otrzymać na to dotację celową od organizatora?