Magdalena Winiarczyk



W małej bibliotece publicznej obok dyrektora i głównej księgowej są zatrudnione cztery osoby na stanowiskach bibliotekarskich i jedna osoba sprzątająca. Do tej pory wszystkie obowiązki związane z kadrami prowadziła główna księgowa, jednak dyrektor stwierdził, że to jest niezgodne z prawem i chce te obowiązki przejąć sam, a co za tym idzie zabrać głównej księgowej dodatek funkcyjny.
Czy dyrektor ma rację, twierdząc, że główna księgowa nie może być jednocześnie kadrową i może tak postąpić?
Czy rzeczywiście te dwa stanowiska się wykluczają?



Od 13 kwietnia 2026 r. obowiązują nowe zasady dotyczące kontroli pracowników znajdujących się na zwolnieniu lekarskim. Zmiany do Ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) wprowadziła Ustawa z 18 grudnia 2025 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja ustawy zasiłkowej).



Ośrodek kultury zarządza 19 świetlicami wiejskimi na terenie gminy, oddalonymi od ośrodka o kilka lub kilkanaście kilometrów. Organizator przyznaje instytucji osobny budżet przeznaczony na obsługę świetlic. Do sprzątania oraz drobnych napraw w tych świetlicach zatrudniana pół etatu dwie panie oraz konserwatora na całym etacie. Ich wynagrodzenie w części dotyczącej obsługi świetlic jest płatne ze środków przeznaczonych na świetlice wiejskie. Panie sprzątające zatrudnione są także na drugie pół etatu w ośrodku kultury. Obsługa świetlic wymaga dojazdu do nich w celu posprzątania, przygotowania do wynajęcia oraz odebrania świetlicy po wynajmie. Wyjazdy, w zależności od tego, ile świetlic jest wynajmowanych w danym tygodniu, odbywają się kilka razy w ciągu tygodnia, a czasem kilka razy w ciągu jednego dnia. Pracownicy przemieszczają się pomiędzy świetlicami własnymi samochodami.
Czy istnieje możliwość zwrotu kosztów przejazdu pomiędzy świetlicami dla osób zatrudnionych do ich obsługi.
Czy można zwrócić te koszty np. na podstawie delegacji lub ryczałtu samochodowego?



W statucie instytucji widnieje zapis: "Zaspakajanie i rozbudzanie zainteresowań potrzeb kulturalnych".
Czy w ramach prowadzonej działalności kulturalnej instytucja może zorganizować w całości nieodpłatny wyjazd do teatru, koncerty itp. dla członków KGW, stowarzyszeń działających na terenie naszej gminy?



Instytucja kultury została wpisana do GUS jako własność jednostek samorządu terytorialnego lub samorządowych osób prawnych. Składa deklaracje do ZUS i opłaca składki do 5. dnia następnego miesiąca.
Czy to prawda, że instytucja kultury powinna opłacać składki do 15. dnia miesiąca?



Czy instytucja kultury może wziąć udział w przetargu ogłoszonym przez gminę, będącą jej organizatorem, na zrealizowanie serii warsztatów artystycznych i edukacyjnych oraz kilku imprez plenerowych? Zadanie będzie realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych.


  • W jaki sposób zamawiający w umowie o artystyczne wykonanie koncertu powinien uregulować kwestię odbioru dzieła?

  • Kiedy ten odbiór powinien nastąpić?

  • Jak powinny brzmieć postanowienia umowne w zakresie odbioru dzieła?



Jak przekazać do utylizacji sprzęt elektroniczny (komputery, drukarki i inne wyposażenie) jeśli nie jesteśmy zarejestrowani w BDO? Jako samorządowa instytucja kultury wytwarzamy odpady komunalne. Likwidację wyposażenia robimy sporadycznie. Na jakie przepisy prawne możemy się powołać, aby oddać sprzęt do likwidacji? Jaki dokument należy podpiąć pod Protokół Likwidacyjny? Czy są limity roczne oddania sprzętu do utylizacji?



Czy instytucja kultury musi sama zawrzeć umowę o obsługę bankowa, czy możne to zrobić gmina w ogólnym przetargu dla wszystkich jednostek?



Ile wynosi odprawa emerytalna pracownika instytucji kultury, który przepracował w jednostce ponad 20 lat?
Czy w regulaminie wynagradzania może być zapis, że po 20 latach pracy odprawa ta wynosi sześciokrotność wynagrodzenia?



Jaki wpływ na tworzenie projektu planu finansowego biblioteki publicznej ma PKB (Produkt Krajowy Brutto)? Czy wskaźnik ten ma znaczenie dla ustalanie kosztów instytucji?



W 2025 r. Uroczystość Wszystkich Świętych, 1 listopada, wypada w sobotę.
Czy w instytucji kultury, w której obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, dodatkowym dniem wolnym za tę sobotę może być piątek, 31 października?
Jak prawidłowo go udzielić? Czy dyrektor musi wydać zarządzenie?
Co z pracownikami, którzy w tym dniu będą na zwolnieniu lekarskim? Czy trzeba im udzielić dodatkowego dnia wolnego?