Anna Gotkowska|Ewa Ostapowicz

Zatrudniony 1 stycznia 2005 r. pracownik 31 grudnia 2024 r. nabywa prawo do nagrody jubileuszowej. Wypłaca się ją zaraz po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody.
Czy to oznacza, że nagrodę należy wypłacić w styczniu kolejnego roku, a jeżeli tak, to w którym roku zaksięgować ją w koszty?

Dyrektor instytucji kultury chce podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i zapisać się na roczny kurs z języka angielskiego. Koszty kursu w całości ma pokryć instytucja ze środków własnych.
Czy wobec dyrektora stosuje się takie same przepisy jak wobec pozostałych pracowników, a więc kurs odbywa się za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy?
Kto w przypadku dyrektora jest pracodawcą i kto powinien podjąć taką decyzję?
Jeśli dyrektor sam zdecyduje się na odbycie kursu, to w jaki sposób powinien opisać fakturę i zlecić wypłatę środków?

Instytucja kultury zwiększa odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) na każdego emeryta, nad którym sprawuje opiekę socjalną. Od 30 stycznia 2023 r. pracownik przeszedł na emeryturę, a 19 września 2023 r. ponownie podjął pracę u dotychczasowego pracodawcy. Odpis zwiększający na emeryta naliczono od 30 stycznia 2023 r. do końca 2023 r. i w wyliczonej w ten sposób kwocie przelano na rachunek bankowy ZFŚS.
Czy w wyniku ponownego zatrudnienia emeryta należy dokonać korekty na koniec roku w związku z naliczeniem zwiększonego odpisu (tj. czy powinien być liczony tylko okres od 30 stycznia do 18 września 2023 r., gdy emeryt nie pracował u tego pracodawcy)?
Jeśli powinna nastąpić korekta w odpisie na emeryta, to czy istnieje możliwość dokonania zwrotu przelanych w 2023 r. środków na rachunek bankowy w bieżącym roku?



W bibliotece samorządowej tworzony jest (zgodnie z regulaminem) fundusz nagród w wysokości od 5% do 10% z planowanych wynagrodzeń osobowych. Nagrody mają charakter uznaniowy i wypłacane są w listopadzie danego roku. Na 2024 r. w planie finansowym zaplanowano 7% na nagrody. Ze względu na wyrównanie wynagrodzeń pracowników w związku ze zwiększeniem płacy minimalnej i brakiem podwyżek instytucja chce zrekompensować wynagrodzenie pracowników merytorycznych.
Czy w związku z tym w trakcie roku może zwiększyć, przesuwając środki z zakupów, kwotę na nagrody a jeśli tak, to o ile?