Trwa rejestracja na bezpłatne szkolenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Do 18 maja br. do godziny 09:00 trwa nabór zgłoszeń na bezpłatne szkolenie online "Uwarunkowania ochrony dziedzictwa kulturowego w programowaniu i wdrażaniu rewitalizacji". Organizatorem inicjatywy jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Szkolenie realizowane jest w ramach projektu "Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa" i współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 oraz budżetu państwa.

Do 18 maja br. do godziny 09:00 trwa nabór zgłoszeń na bezpłatne szkolenie online „Uwarunkowania ochrony dziedzictwa kulturowego w programowaniu i wdrażaniu rewitalizacji”. Organizatorem inicjatywy jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Szkolenie realizowane jest w ramach projektu „Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa” i współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 oraz budżetu państwa.

Inicjatywa odbędzie się 18 maja 2026 r. w godzinach od 10:00 do 14:00 na platformie Teams i poświęcone będzie uwzględnianiu ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego w procesach rewitalizacji prowadzonych przez gminy.

Szkolenie skierowane jest do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, a w szczególności do pracowników urzędów miast i gmin zajmujących się rewitalizacją lub ochroną zabytków; interesariuszy procesów rewitalizacji prowadzonych w oparciu o potencjał lokalnego dziedzictwa kulturowego; osób zainteresowanych problematyką uwzględniania materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego w procesie rewitalizacji.

Szkolenie poprowadzą dr hab. Katarzyna Zalasińska, adiunkt w Katedrze Prawa i Postępowania Administracyjnego Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka w zakresie prawnej ochrony dziedzictwa, prawa ochrony zabytków, obrotu dobrami kultury oraz muzealnictwa. Ekspert krajowy i międzynarodowy w zakresie ochrony dziedzictwa, współpracujący m.in. z Polskim Komitetem ds. UNESCO oraz Paula Drzymała, doświadczona praktyczka do spraw ochrony zabytków nieruchomych i fortyfikacji. W latach 2014-2023 pracowała w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu.

Podczas szkolenia uczestnicy zapoznają się z problematyką:

  • uwarunkowań systemowych ochrony i opieki nad zabytkami pozostającej w gestii samorządów gminnych oraz podziału kompetencji między administracją szczebla rządowego i samorządowego;
  • znaczenia dokumentów strategicznych i kierunkowych w programowaniu i wdrażaniu procesu rewitalizacji, m.in. strategii rozwoju gminy czy gminnego programu opieki nad zabytkami oraz zaleceń konserwatorskich będących swoistą instrukcją postępowania w trakcie prac podejmowanych przy zbytkach;
  • potencjału zabytków w przedsięwzięciach rewitalizacyjnych, w tym problemów i barier, jakie można napotkać przy pracach remontowych i modernizacyjnych;
  • zarządzania procesem wdrażania przedsięwzięć rewitalizacyjnych uwzględniających lokalne dziedzictwo kulturowe;
  • roli społeczności lokalnej w procesie rewitalizacji.

Ponadto podczas spotkania uczestnicy poznają odpowiedzi na m.in. takie pytania:

  • Jak uwarunkowania ochrony dziedzictwa kulturowego wpływają na prowadzone w gminach procesy rewitalizacji?
  • Co trzeba, a co dodatkowo warto brać pod uwagę podczas przygotowania i wdrażania gminnego programu rewitalizacji, aby w pełni wykorzystać potencjał obiektów zabytkowych, krajobrazu kulturowego czy dziedzictwa niematerialnego na obszarach rewitalizacji?

Aby wziąć udział w inicjatywie, należy zarejestrować się na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Udostępnij: