Trwa nabór zgłoszeń do konkursu na wydanie naukowej monografii historycznej

Do 15 lipca br. trwa nabór prac do VI edycji konkursu na wydanie naukowej monografii historycznej. Organizatorem inicjatywy jest Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu.

Do 15 lipca br. trwa nabór prac do VI edycji konkursu na wydanie naukowej monografii historycznej. Organizatorem inicjatywy jest Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu.

Nadrzędnym celem konkursu jest popularyzowanie i dokumentowanie historii. Zadaniem inicjatywy jest także wspieranie badaczy oraz upowszechnianie prac o wysokim poziomie merytorycznym.

Do konkursu można zgłaszać niepublikowane wcześniej monografie z zakresu nauk humanistycznych, napisane w języku polskim, dotyczące przynajmniej jednego z następujących obszarów:

  • historii Polski po 1945 r., ze szczególnym uwzględnieniem Ziem Zachodnich i Północnych; historii mówionej;
  • historii w przestrzeni publicznej; pojednania między narodami po 1945 r. ze szczególnym uwzględnieniem pojednania polsko‑niemieckiego;
  • opozycji antykomunistycznej na Ziemiach Zachodnich i Północnych ze szczególnym uwzględnieniem Dolnego Śląska.

Zgłaszana praca powinna prezentować aktualny stan badań na dany temat, a także być napisana z zachowaniem zasad etyki i rzetelności naukowej.

Na laureata inicjatywy czeka 8000 zł brutto oraz sfinansowanie wydania zwycięskiej monografii w Wydawnictwie Naukowym Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić i przesłać drogą mailową formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie na adres wydawnictwo@zajezdnia.org.

Ogłoszenie laureata konkursu nastąpi do 31 grudnia 2026 r.

Udostępnij: